PTOO łączy od 25 lat!

//:Strona główna/Wydarzenia/PTOO łączy od 25 lat!

PTOO łączy od 25 lat!

Początki Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki sięgają 1994 roku, kiedy to 18 sierpnia zostało założone Polskie Optometryczne Towarzystwo Naukowe. 16 założycieli – pasjonatów nauki i społeczników – wspólnie położyło fundament pod obecnie znane nam PTOO. Od tego czasu wielokrotnie zmienił się skład Zarządu, lecz nie zmieniły się założenia istnienia Towarzystwa.

 

Warto przypomnieć, że zgodnie ze Statutem Towarzystwa przedmiotem jego działalności są:

– integracja środowiska optometrycznego,

– reprezentowanie osób wykonujących zawód optometrysty,

– podejmowanie działań dla zachowania godności i niezależności zawodu,

– szerzenie i rozwijanie zasad i standardów optometrii.

W ponad 25-letniej historii Towarzystwa wszystkie te elementy były i są dalej jak najbardziej aktualne, a ich realizowanie silnie wpływało na kształtowanie się branży optycznej i rozwoju optometrii w Polsce. Dodatkowo należy przypomnieć, że PTOO jest również członkiem Europejskiej Rady Optometrii i Optyki (ECOO) – specjaliści z Polski aktywnie reprezentują nasz kraj, jednocześnie zasiadając w komitetach Rady Sylwia Kropacz – Sobkowiak jest Przewodniczącą Komitetu ds. Profesji, a członkiem Komitetu ds. Spraw Publicznych i Ekonomii jest Luiza Krasucka a w przeszłości również Rozalia Molenda).

 

Dnia 21 czerwca 2020 roku Walne Zebranie PTOO wybrało nowy Zarząd w składzie: Luiza Krasucka (przewodnicząca), Rozalia Molenda (wiceprzewodnicząca), Justyna Iżykowska (sekretarz), Włodzimierz Lis (skarbnik) oraz Zbigniew Stojałowski (członek). Zarząd postawił sobie za zadanie umocnienie najważniejszych, statutowych założeń Towarzystwa oraz zbalansowanie udziału każdego z nich w ogólnej działalności PTOO.

 

Przy okazji warto przytoczyć kilka ważnych dla Towarzystwa liczb:

– w czerwcu 2020 roku zarejestrowanych było 463 członków zwyczajnych PTOO,

– ponadto Towarzystwo wspierają 3 firmy, które również mają status członków: Alcon, Cooper Vision i Hoya,

– tylko w roku 2019 w szkoleniach organizowanych przez PTOO wzięły udział 262 osoby,

– dotychczas PTOO nadało 1597 Numerów Optometrysty (NO).

Dane te wskazują, że działalność Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki jest wartościowa dla wielu osób i to nie tylko zrzeszonych w Towarzystwie – w szkoleniach wzięli udział również specjaliści spoza PTOO. Dużym optymizmem napawa też rokrocznie zwiększająca się liczba specjalistów z nadanym Numerem Optometrysty.

Jak doskonale wszyscy wiemy, ogólnoświatowa sytuacja epidemiologiczna wymaga od nas podejmowania wielu, nierzadko trudnych decyzji dotyczących prowadzenia firmy lub wykonywania zawodu. W tej samej sytuacji znajduje się obecnie PTOO. Pamiętając jednak o głównych założeniach Towarzystwa, obecny Zarząd (podobnie zresztą, jak robił to poprzedni od początku pandemii) będzie działał w interesie nie tylko swoich członków, ale całej społeczności optometrystów i optyków w Polsce. Liczymy na to, że doprowadzi to do jeszcze mocniejszego zjednoczenia polskich specjalistów z zakresu ochrony wzroku. Tak, aby za kolejnych 25 lat Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki mogło świętować swój złoty Jubileusz.

 

By | 2020-07-09T09:17:43+01:00 9 lipca 2020|Wydarzenia|3 komentarze

About the Author:

3 komentarze

 1. Andrzej 9 lipca 2020 w 12:59

  Liczba 463 członków Towarzystwa to zaledwie ok. 29% optometrystów w Polsce, a nawet mniej bo nie wszyscy wystąpili o nadanie mumeru. Statutowe zadanie integracji środowiska optometrycznego wydaje się być słabo realizowane. Trudno też byłoby twierdzić, że przy takiej liczbie członków Towarzystwo ma silną legitymację do reprezentowania osób wykonujących zawód optometrysty, W każdej chwili może ją stracić na rzecz optometrystów niezrzeszonych w PTOO.
  Dlaczego tak jest?
  Czy przyznawanie „numeru optometrysty” nie jest zbyt pochopne, zbyt łatwo go uzyskać?
  Jakie są wymagania dla kandydatów do nadania tego numeru? Powszechne przyznawanie „numeru optometrysty”, bez spełnienia określonych wysokich wymagań w zakresie wiedzy i praktyki profesjonalnej oraz etyki zawodowej, będzie raczej szkodliwe dla zawodu.
  A może oferta PTOO jest zbyt mało atrakcyjna dla optometrystów, tzn. nie widzą korzyści wynikających z przynależności do Towarzystwa?
  Myślę, że nowy Zarząd ma nad czym się zastanowić.

 2. AllenMayom 10 lipca 2020 w 22:11

  Hurry up to look into loveawake.ru you will find a lot of interesting things

 3. SandraRer 11 lipca 2020 w 10:44

  The best adult Dating site loveawake.ru